    Vicor Corporation V300C28M150BL
    Part No.:
    V300C28M150BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C28M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    5.36A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.5%
    Datasheet:
    1. How to order V300C28M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C28M150BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C28M150BL?
    Image V300C28M150BL V300C28M150BL3
    Part Number V300C28M150BL V300C28M150BL3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V
    Voltage - Output 1 28V 28V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 5.36A 5.36A
    Power (Watts) 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 86.5% 86.5%