    Vicor Corporation V300C28M150BL3
    Part No.:
    V300C28M150BL3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300C28M150BL3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    5.36A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    86.5%
    Datasheet:
    1. How to order V300C28M150BL3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300C28M150BL3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300C28M150BL3?
    Image V300C28M150BL3
    Part Number V300C28M150BL3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 180V
    Voltage - Input (Max) 375V
    Voltage - Output 1 28V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 5.36A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 86.5%