    Vicor Corporation V300B28H250B
    Part No.:
    V300B28H250B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300B28H250B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 250W
    Series:
    MINI (250W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    8.93A
    Power (Watts):
    250 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.5%
    Datasheet:
    1. How to order V300B28H250B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300B28H250B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300B28H250B?
    Image V300B28H250BN V300B28H250BL3 V300B28H250B V300B28H250BL V300B28H250BG
    Part Number V300B28H250BN V300B28H250BL3 V300B28H250B V300B28H250BL V300B28H250BG
    Series MINI (250W) MINI (250W) MINI (250W) MINI (250W) MINI (250W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V 180V 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V 375V 375V 375V
    Voltage - Output 1 28V 28V 28V 28V 28V
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 8.93A 8.93A 8.93A 8.93A 8.93A
    Power (Watts) 250 W 250 W 250 W 250 W 250 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 88.5% 88.5% 88.5% 88.5% 88.5%