    Vicor Corporation V300B28H250BL
    Part No.:
    V300B28H250BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV300B28H250BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 250W
    Series:
    MINI (250W)
    Voltage - Input (Min):
    180V
    Voltage - Input (Max):
    375V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    8.93A
    Power (Watts):
    250 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Efficiency:
    88.5%
    Datasheet:
    1. How to order V300B28H250BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V300B28H250BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V300B28H250BL?
    Image V300B28H250BL3 V300B28H250BL V300B28H250BL2
    Part Number V300B28H250BL3 V300B28H250BL V300B28H250BL2
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MINI (250W) MINI (250W) MINI (250W)
    Package/Case 9-DIP Module 9-DIP Module 9-DIP Module
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 180V 180V 180V
    Voltage - Input (Max) 375V 375V 375V
    Voltage - Output 1 28V 28V 28V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 8.93A 8.93A 8.93A
    Power (Watts) 250 W 250 W 250 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Efficiency 88.5% 88.5% 88.5%