    Vicor Corporation V28C5M50B
    Part No.:
    V28C5M50B
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C5M50B.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 50W
    Series:
    MICRO (50W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    10A
    Power (Watts):
    50 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    77%
    Datasheet:
    1. How to order V28C5M50B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C5M50B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C5M50B?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of V28C5M50B.
    Image V28C5M50B V28C5M50BL2 V28C5M50BL3 V28C5M50BL V28C5M50BG2
    Part Number V28C5M50B V28C5M50BL2 V28C5M50BL3 V28C5M50BL V28C5M50BG2
    Series MICRO (50W) MICRO (50W) MICRO (50W) MICRO (50W) MICRO (50W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 9V 9V 9V 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 5V 5V 5V 5V 5V
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 10A 10A 10A 10A 10A
    Power (Watts) 50 W 50 W 50 W 50 W 50 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 77% 77% 77% 77% 77%