    Vicor Corporation V28C5M50BL3
    Part No.:
    V28C5M50BL3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV28C5M50BL3.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5V 50W
    Series:
    MICRO (50W)
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    5V
    Current - Output (Max):
    10A
    Power (Watts):
    50 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    77%
    Datasheet:
    1. How to order V28C5M50BL3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V28C5M50BL3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V28C5M50BL3?
    Image V28C5M50BL3
    Part Number V28C5M50BL3
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (50W)
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 9V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 5V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 10A
    Power (Watts) 50 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 77%