    Vicor Corporation V24C28M150BL
    Part No.:
    V24C28M150BL
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24C28M150BL.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    5.4A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    89%
    Datasheet:
    1. How to order V24C28M150BL on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24C28M150BL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24C28M150BL?
    Image V24C28M150BL2 V24C28M150BL V24C28M150BL3
    Part Number V24C28M150BL2 V24C28M150BL V24C28M150BL3
    Manufacturer Vicor Corporation Vicor Corporation Vicor Corporation
    Series MICRO (150W) MICRO (150W) MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick Quarter Brick Quarter Brick
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 18V 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V
    Voltage - Output 1 28V 28V 28V
    Voltage - Output 4 - - -
    Current - Output (Max) 5.4A 5.4A 5.4A
    Power (Watts) 150 W 150 W 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO OVP, UVLO OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
    Efficiency 89% 89% 89%