    Vicor Corporation V24C28M150BL2
    Part No.:
    V24C28M150BL2
    Package:
    Quarter Brick
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDV24C28M150BL2.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 28V 150W
    Series:
    MICRO (150W)
    Package/Case:
    Quarter Brick
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    28V
    Current - Output (Max):
    5.4A
    Power (Watts):
    150 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Efficiency:
    89%
    Datasheet:
    1. How to order V24C28M150BL2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the V24C28M150BL2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of V24C28M150BL2?
    Image V24C28M150BL2
    Part Number V24C28M150BL2
    Manufacturer Vicor Corporation
    Series MICRO (150W)
    Package/Case Quarter Brick
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 18V
    Voltage - Input (Max) 36V
    Voltage - Output 1 28V
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 5.4A
    Power (Watts) 150 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features OVP, UVLO
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Efficiency 89%