    TE Connectivity Passive Product RP73PF1J46R4BTDF
    Part No.:
    RP73PF1J46R4BTDF
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRP73PF1J46R4BTDF.pdf
    Description:
    RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/6W 0603
    Manufacturer:
    Series:
    RP73, Holsworthy
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    46.4 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.167W, 1/6W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RP73PF1J46R4BTDF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RP73PF1J46R4BTDF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RP73PF1J46R4BTDF?
    Image RP73PF1J46R4BTDF
    Part Number RP73PF1J46R4BTDF
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series RP73, Holsworthy
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 46.4 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.167W, 1/6W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)