    TE Connectivity Passive Product RP73D1J392RBTG
    Part No.:
    RP73D1J392RBTG
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRP73D1J392RBTG.pdf
    Description:
    RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603
    Manufacturer:
    Series:
    RP73, Holsworthy
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Strip
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    392 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±15ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RP73D1J392RBTG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RP73D1J392RBTG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RP73D1J392RBTG?
    Image RP73D1J392RBTG
    Part Number RP73D1J392RBTG
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series RP73, Holsworthy
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Strip
    Product Status Active
    Resistance 392 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±15ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)