    TE Connectivity Passive Product RN73C1J28R7BTG
    Part No.:
    RN73C1J28R7BTG
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRN73C1J28R7BTG.pdf
    Description:
    RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/16W 0603
    Manufacturer:
    Series:
    RN73, Holsworthy
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Strip
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    28.7 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RN73C1J28R7BTG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RN73C1J28R7BTG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RN73C1J28R7BTG?
    Image RN73C1J28R7BTG
    Part Number RN73C1J28R7BTG
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series RN73, Holsworthy
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Strip
    Product Status Active
    Resistance 28.7 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)