    TE Connectivity Passive Product RLP73N2AR47FTDF
    Part No.:
    RLP73N2AR47FTDF
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRLP73N2AR47FTDF.pdf
    Description:
    RES 0.47 OHM 1% 1/4W 0805
    Manufacturer:
    Series:
    RL73, CGS
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    470 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Current Sense
    Temperature Coefficient:
    ±300ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RLP73N2AR47FTDF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RLP73N2AR47FTDF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RLP73N2AR47FTDF?
    Image RLP73N2AR47FTDF
    Part Number RLP73N2AR47FTDF
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series RL73, CGS
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 470 mOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Current Sense
    Temperature Coefficient ±300ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)