    TE Connectivity Passive Product CPF0603B4K3E1
    Part No.:
    CPF0603B4K3E1
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCPF0603B4K3E1.pdf
    Description:
    RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/16W 0603
    Manufacturer:
    Series:
    CPF, Neohm
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    4.3 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order CPF0603B4K3E1 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CPF0603B4K3E1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CPF0603B4K3E1?
    Image CPF0603B4K3E1
    Part Number CPF0603B4K3E1
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series CPF, Neohm
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 4.3 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)