    STMicroelectronics BTA41-800BRG
    Part No.:
    BTA41-800BRG
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTA41-800BRG.pdf
    Description:
    TRIAC 800V 40A TOP3
    Voltage - Off State:
    800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    40 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    400A, 420A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    80 mA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Datasheet:
    1. How to order BTA41-800BRG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BTA41-800BRG price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTA41-800BRG?
    Image BTA41-600BRG BTA41-800BRG BTA41-700BRG BTA41-400BRG
    Part Number BTA41-600BRG BTA41-800BRG BTA41-700BRG BTA41-400BRG
    Voltage - Off State 800 V 800 V 800 V 800 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 40 A 40 A 40 A 40 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 80 mA 80 mA 80 mA 80 mA