    STMicroelectronics BTA41-600BRG
    Part No.:
    BTA41-600BRG
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    TRIACs
    Package:
    TOP-3 Insulated
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBTA41-600BRG.pdf
    Description:
    TRIAC 600V 40A TOP3
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    TOP-3 Insulated
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Triac Type:
    Standard
    Voltage - Off State:
    600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max):
    40 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
    1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
    400A, 420A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
    50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max):
    80 mA
    Configuration:
    Single
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TOP3
    Datasheet:
    1. How to order BTA41-600BRG on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BTA41-600BRG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BTA41-600BRG?
    Image BTA41-600BRG BTA41-800BRG BTA41-700BRG BTA41-400BRG
    Part Number BTA41-600BRG BTA41-800BRG BTA41-700BRG BTA41-400BRG
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
    Series - - - -
    Package/Case TOP-3 Insulated TOP-3 Insulated TOP-3 Insulated TOP-3 Insulated
    Packaging Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active
    Triac Type Standard Standard Standard Standard
    Voltage - Off State 600 V 600 V 600 V 600 V
    Current - On State (It (RMS)) (Max) 40 A 40 A 40 A 40 A
    Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V 1.3 V 1.3 V 1.3 V
    Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A 400A, 420A
    Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA 50 mA 50 mA 50 mA
    Current - Hold (Ih) (Max) 80 mA 80 mA 80 mA 80 mA