    SiTime SIT5156AECFD-28N0-16.367667
    Part No.:
    SIT5156AECFD-28N0-16.367667
    Manufacturer:
    SiTime
    Category:
    Oscillators
    Package:
    10-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSIT5156AECFD-28N0-16.367667.pdf
    Description:
    MEMS OSC TCXO 16.367667MHZ
    Manufacturer:
    SiTime
    Series:
    SiT5156, Elite Platform™
    Package/Case:
    10-SMD, No Lead
    Packaging:
    Strip
    Product Status:
    Active
    Base Resonator:
    MEMS
    Type:
    TCXO
    Frequency:
    16.367667 MHz
    Function:
    Output:
    Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply:
    2.8V
    Frequency Stability:
    ±2.5ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    53mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    10-CQFN (5x3.2)
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.042" (1.06mm)
    Datasheet:
    1. How to order SIT5156AECFD-28N0-16.367667 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SIT5156AECFD-28N0-16.367667 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SIT5156AECFD-28N0-16.367667?
    Manufacturer SiTime SiTime SiTime SiTime SiTime
    Package/Case 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead 10-SMD, No Lead
    Packaging Strip Strip Strip Strip Strip
    Product Status Active Active Active Active Active
    Base Resonator MEMS MEMS MEMS MEMS MEMS
    Type TCXO TCXO TCXO TCXO TCXO
    Frequency 16.367667 MHz 16.367667 MHz 16.367667 MHz 16.367667 MHz 16.367667 MHz
    Function - - - - -
    Output Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V
    Frequency Stability ±2.5ppm ±2.5ppm ±2.5ppm ±2.5ppm ±2.5ppm
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
    Current - Supply (Max) 53mA 53mA 53mA 53mA 53mA
    Ratings - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm)