    SiTime SIT5156AECFD-28N0-16.367600
    Part No.:
    SIT5156AECFD-28N0-16.367600
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSIT5156AECFD-28N0-16.367600.pdf
    Description:
    MEMS OSC TCXO 16.3676MHZ
    Frequency:
    16.3676 MHz
    Voltage - Supply:
    2.8V
    Frequency Stability:
    ±2.5ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    53mA
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.042" (1.06mm)
    Datasheet:
    1. How to order SIT5156AECFD-28N0-16.367600 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SIT5156AECFD-28N0-16.367600 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SIT5156AECFD-28N0-16.367600?
    Type TCXO TCXO TCXO TCXO TCXO
    Frequency 16.3676 MHz 16.3676 MHz 16.3676 MHz 16.3676 MHz 16.3676 MHz
    Function - - - - -
    Output Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V 2.8V
    Frequency Stability ±2.5ppm ±2.5ppm ±2.5ppm ±2.5ppm ±2.5ppm
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
    Current - Supply (Max) 53mA 53mA 53mA 53mA 53mA
    Ratings - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm) 0.042" (1.06mm)