    Signal Transformer SCPH73-560
    Part No.:
    SCPH73-560
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCPH73-560.pdf
    Description:
    FIXED IND 56UH 890MA 400MOHM SMD
    Inductance:
    56 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    890 mA
    Current - Saturation (Isat):
    620mA
    DC Resistance (DCR):
    400mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.142" (3.60mm)