    Signal Transformer SCPH73-121
    Part No.:
    SCPH73-121
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCPH73-121.pdf
    Description:
    FIXED IND 120UH 610MA 820MOHM SM
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    SCPH73
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Material - Core:
    Inductance:
    120 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    610 mA
    Current - Saturation (Isat):
    420mA
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    820mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.142" (3.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCPH73-121 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCPH73-121 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCPH73-121?
    Image SCPH73-100 SCPH73-101 SCPH73-120 SCPH73-121 SCPH73-150
    Part Number SCPH73-100 SCPH73-101 SCPH73-120 SCPH73-121 SCPH73-150
    Series SCPH73 SCPH73 SCPH73 SCPH73 SCPH73
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type - - - - -
    Material - Core - - - - -
    Inductance 120 µH 120 µH 120 µH 120 µH 120 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 610 mA 610 mA 610 mA 610 mA 610 mA
    Current - Saturation (Isat) 420mA 420mA 420mA 420mA 420mA
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 820mOhm Max 820mOhm Max 820mOhm Max 820mOhm Max 820mOhm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm) 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm) 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm) 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm) 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm)