    Signal Transformer SCPH73-150
    Part No.:
    SCPH73-150
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCPH73-150.pdf
    Description:
    FIXED IND 15UH 1.62A 130MOHM SMD
    Inductance:
    15 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    1.62 A
    Current - Saturation (Isat):
    1.2A
    DC Resistance (DCR):
    130mOhm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.142" (3.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order SCPH73-150 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SCPH73-150 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCPH73-150?
    Image SCPH73-100 SCPH73-101 SCPH73-120 SCPH73-121 SCPH73-150
    Part Number SCPH73-100 SCPH73-101 SCPH73-120 SCPH73-121 SCPH73-150
    Series SCPH73 SCPH73 SCPH73 SCPH73 SCPH73
    Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type - - - - -
    Material - Core - - - - -
    Inductance 15 µH 15 µH 15 µH 15 µH 15 µH
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Current Rating (Amps) 1.62 A 1.62 A 1.62 A 1.62 A 1.62 A
    Current - Saturation (Isat) 1.2A 1.2A 1.2A 1.2A 1.2A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 130mOhm Max 130mOhm Max 130mOhm Max 130mOhm Max 130mOhm Max
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Size / Dimension 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm) 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm) 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm) 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm) 0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm)