    Signal Transformer SCPH73-471
    Part No.:
    SCPH73-471
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCPH73-471.pdf
    Description:
    FIXED IND 470UH 300MA 3.5OHM SMD
    Inductance:
    470 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    300 mA
    Current - Saturation (Isat):
    200mA
    DC Resistance (DCR):
    3.5Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.142" (3.60mm)