    Signal Transformer SCPH73-391
    Part No.:
    SCPH73-391
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSCPH73-391.pdf
    Description:
    FIXED IND 390UH 320MA 3 OHM SMD
    Inductance:
    390 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    320 mA
    Current - Saturation (Isat):
    220mA
    DC Resistance (DCR):
    3Ohm Max
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.142" (3.60mm)