    Signal Transformer HTTI-47-5.6
    Part No.:
    HTTI-47-5.6
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHTTI-47-5.6.pdf
    Description:
    TOROIDAL IND HI TEMP 46UH 5.6ADC
    Inductance:
    47 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    5.6 A
    DC Resistance (DCR):
    36mOhm Max
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 200°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Size / Dimension:
    0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)