    Signal Transformer HTTI-10-9.9
    Part No.:
    HTTI-10-9.9
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Vertical, No Base, 2 PC Pin
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHTTI-10-9.9.pdf
    Description:
    TOROIDAL IND HI TEMP 10UH 9.9ADC
    Manufacturer:
    Signal Transformer
    Series:
    HTTI
    Package/Case:
    Vertical, No Base, 2 PC Pin
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Type:
    Toroidal
    Material - Core:
    Inductance:
    10 µH
    Tolerance:
    ±15%
    Current Rating (Amps):
    9.9 A
    Current - Saturation (Isat):
    Shielding:
    Shielded
    DC Resistance (DCR):
    12mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 200°C
    Inductance Frequency - Test:
    1 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)
    Height - Seated (Max):
    Datasheet:
    1. How to order HTTI-10-9.9 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HTTI-10-9.9 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HTTI-10-9.9?
    Image HTTI-22-6.7 HTTI-39-5.9 HTTI-10-9.9 HTTI-18-8.6 HTTI-56-5.3
    Part Number HTTI-22-6.7 HTTI-39-5.9 HTTI-10-9.9 HTTI-18-8.6 HTTI-56-5.3
    Series HTTI HTTI HTTI HTTI HTTI
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal Toroidal
    Material - Core - - - - -
    Inductance 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH
    Tolerance ±15% ±15% ±15% ±15% ±15%
    Current Rating (Amps) 9.9 A 9.9 A 9.9 A 9.9 A 9.9 A
    Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
    DC Resistance (DCR) 12mOhm Max 12mOhm Max 12mOhm Max 12mOhm Max 12mOhm Max
    Q @ Freq - - - - -
    Ratings - - - - -
    Operating Temperature -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C
    Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
    Features - - - - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Size / Dimension 0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm) 0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm) 0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm) 0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm) 0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)