    Schaffner EMC Inc. FN410-0.5-02
    Part No.:
    FN410-0.5-02
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Category:
    Power Line Filter Modules
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFN410-0.5-02.pdf
    Description:
    LINE FILTER 250VAC 0.5A TH
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Series:
    FN 410
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Filter Type:
    Single Phase
    Configuration:
    Two Stage
    Voltage - Rated DC:
    Voltage - Rated AC:
    250V
    Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
    Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
    Current:
    500 mA
    Frequency - Operating:
    DC ~ 400Hz
    Applications:
    General Purpose
    Approval Agency:
    CSA, ENEC, UR
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination Style:
    PC Pins
    Inductance:
    24mH
    Datasheet:
    1. How to order FN410-0.5-02 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FN410-0.5-02 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FN410-0.5-02?
    Image FN410-3-02 FN410-6-02 FN410-0.5-02 FN410-1-02
    Part Number FN410-3-02 FN410-6-02 FN410-0.5-02 FN410-1-02
    Manufacturer Schaffner EMC Inc. Schaffner EMC Inc. Schaffner EMC Inc. Schaffner EMC Inc.
    Series FN 410 FN 410 FN 410 FN 410
    Packaging Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active
    Filter Type Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
    Configuration Two Stage Two Stage Two Stage Two Stage
    Voltage - Rated DC - - - -
    Voltage - Rated AC 250V 250V 250V 250V
    Current 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA
    Frequency - Operating DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
    Approval Agency CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR
    Operating Temperature -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Termination Style PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
    Inductance 24mH 24mH 24mH 24mH