    Schaffner EMC Inc. FN402-1.6-02
    Part No.:
    FN402-1.6-02
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Category:
    Power Line Filter Modules
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFN402-1.6-02.pdf
    Description:
    LINE FILTER 250VAC 1.6A TH
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Series:
    FN 402
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Filter Type:
    Single Phase
    Configuration:
    Single Stage
    Voltage - Rated DC:
    Voltage - Rated AC:
    250V
    Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
    Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
    Current:
    1.6 A
    Frequency - Operating:
    DC ~ 400Hz
    Applications:
    General Purpose
    Approval Agency:
    CSA, ENEC, UR
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination Style:
    PC Pins
    Inductance:
    6mH
    Datasheet:
    1. How to order FN402-1.6-02 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FN402-1.6-02 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FN402-1.6-02?
    Image FN402-1-02 FN402-1.6-02 FN402-0.5-02 FN402-6.5-02 FN402-2.5-02
    Part Number FN402-1-02 FN402-1.6-02 FN402-0.5-02 FN402-6.5-02 FN402-2.5-02
    Series FN 402 FN 402 FN 402 FN 402 FN 402
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active Active
    Filter Type Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
    Configuration Single Stage Single Stage Single Stage Single Stage Single Stage
    Voltage - Rated DC - - - - -
    Voltage - Rated AC 250V 250V 250V 250V 250V
    Current 1.6 A 1.6 A 1.6 A 1.6 A 1.6 A
    Frequency - Operating DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
    Approval Agency CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR
    Operating Temperature -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C
    Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
    Termination Style PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
    Inductance 6mH 6mH 6mH 6mH 6mH