    Schaffner EMC Inc. FN3268-16-44
    Part No.:
    FN3268-16-44
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Category:
    Power Line Filter Modules
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFN3268-16-44.pdf
    Description:
    LINE FILTER 16A CHASSIS MOUNT
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Series:
    FN 3268
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Filter Type:
    Three Phase (Delta)
    Configuration:
    Single Stage
    Voltage - Rated DC:
    Voltage - Rated AC:
    Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
    300 V
    Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
    520 V
    Current:
    16 A
    Frequency - Operating:
    DC ~ 60Hz
    Applications:
    General Purpose
    Approval Agency:
    CSA, ENEC, UR
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Terminal Block
    Inductance:
    Datasheet:
    1. How to order FN3268-16-44 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FN3268-16-44 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FN3268-16-44?
    Image FN3268-30-33 FN3268-16-44 FN3268-130-35 FN3268-75-34 FN3268-100-35
    Part Number FN3268-30-33 FN3268-16-44 FN3268-130-35 FN3268-75-34 FN3268-100-35
    Series FN 3268 FN 3268 FN 3268 FN 3268 FN 3268
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Configuration Single Stage Single Stage Single Stage Single Stage Single Stage
    Voltage - Rated DC - - - - -
    Voltage - Rated AC - - - - -
    Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) 300 V 300 V 300 V 300 V 300 V
    Voltage - Rated AC (Phase to Phase) 520 V 520 V 520 V 520 V 520 V
    Current 16 A 16 A 16 A 16 A 16 A
    Frequency - Operating DC ~ 60Hz DC ~ 60Hz DC ~ 60Hz DC ~ 60Hz DC ~ 60Hz
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
    Approval Agency CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR
    Operating Temperature -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C