    Schaffner EMC Inc. FN2060-20-08
    Part No.:
    FN2060-20-08
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFN2060-20-08.pdf
    Description:
    LINE FILTER 250VAC 20A CHASS MNT
    Series:
    FN 2060
    Configuration:
    Two Stage
    Voltage - Rated DC:
    Voltage - Rated AC:
    250V
    Current:
    20 A
    Frequency - Operating:
    DC ~ 400Hz
    Approval Agency:
    CE, CSA, ENEC, UR
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 100°C
    Termination Style:
    Threaded Post (M4)
    Inductance:
    600µH