    Schaffner EMC Inc. FN2060-10-06
    Part No.:
    FN2060-10-06
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFN2060-10-06.pdf
    Description:
    LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
    Series:
    FN 2060
    Configuration:
    Two Stage
    Voltage - Rated DC:
    Voltage - Rated AC:
    250V
    Current:
    10 A
    Frequency - Operating:
    DC ~ 400Hz
    Approval Agency:
    CE, CSA, ENEC, UR
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 100°C
    Termination Style:
    Quick Connect
    Inductance:
    800µH
    Datasheet:
    1. How to order FN2060-10-06 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FN2060-10-06 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FN2060-10-06?
    Image FN2060-10-06 FN2060-6-07 FN2060-12-06 FN2060-20-06 FN2060-16-08
    Part Number FN2060-10-06 FN2060-6-07 FN2060-12-06 FN2060-20-06 FN2060-16-08
    Series FN 2060 FN 2060 FN 2060 FN 2060 FN 2060
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active Active
    Filter Type Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
    Configuration Two Stage Two Stage Two Stage Two Stage Two Stage
    Voltage - Rated DC - - - - -
    Voltage - Rated AC 250V 250V 250V 250V 250V
    Current 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
    Frequency - Operating DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
    Operating Temperature -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Termination Style Quick Connect Quick Connect Quick Connect Quick Connect Quick Connect
    Inductance 800µH 800µH 800µH 800µH 800µH