    Schaffner EMC Inc. FN2010-10-06
    Part No.:
    FN2010-10-06
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Category:
    Power Line Filter Modules
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFN2010-10-06.pdf
    Description:
    LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
    Manufacturer:
    Schaffner EMC Inc.
    Series:
    FN 2010
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Filter Type:
    Single Phase
    Configuration:
    Single Stage
    Voltage - Rated DC:
    Voltage - Rated AC:
    250V
    Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
    Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
    Current:
    10 A
    Frequency - Operating:
    DC ~ 400Hz
    Applications:
    General Purpose
    Approval Agency:
    CSA, ENEC, UR
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Quick Connect
    Inductance:
    800µH
    Datasheet:
    1. How to order FN2010-10-06 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FN2010-10-06 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FN2010-10-06?
    Image FN2010-3-06 FN2010-6-06 FN2010-10-06 FN2010B-10-06 FN2010-3-07
    Part Number FN2010-3-06 FN2010-6-06 FN2010-10-06 FN2010B-10-06 FN2010-3-07
    Series FN 2010 FN 2010 FN 2010 FN 2010 FN 2010
    Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active Active
    Filter Type Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase Single Phase
    Configuration Single Stage Single Stage Single Stage Single Stage Single Stage
    Voltage - Rated DC - - - - -
    Voltage - Rated AC 250V 250V 250V 250V 250V
    Current 10 A 10 A 10 A 10 A 10 A
    Frequency - Operating DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz DC ~ 400Hz
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
    Approval Agency CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR CSA, ENEC, UR
    Operating Temperature -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C -25°C ~ 100°C
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Termination Style Quick Connect Quick Connect Quick Connect Quick Connect Quick Connect
    Inductance 800µH 800µH 800µH 800µH 800µH