RUT1005FR300CS.pdf
RUT1005FR300CS.pdf
| Image |  |
| Part Number | RUT1005FR300CS |
| Manufacturer | Samsung Electro-Mechanics |
| Series | RUT |
| Package/Case | 0402 (1005 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Resistance | 300 mOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Current Sense, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±150ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Ratings | 0402 |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.016" (0.40mm) |