RC2012F2941CS.pdf
RC2012F2941CS.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RC2012F2941CS.
| Image |  |
| Part Number | RC2012F2941CS |
| Manufacturer | Samsung Electro-Mechanics |
| Series | RC |
| Package/Case | 0805 (2012 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Resistance | 2.94 kOhms |
| Tolerance | ±1% |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Thick Film |
| Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Ratings | 0805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.026" (0.66mm) |