    Samsung Electro-Mechanics RC0402J6R8CS
    Part No.:
    RC0402J6R8CS
    Manufacturer:
    Samsung Electro-Mechanics
    Package:
    01005 (0402 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRC0402J6R8CS.pdf
    Description:
    RES 6.8 OHM 5% 1/32W 01005
    Manufacturer:
    Samsung Electro-Mechanics
    Series:
    RC
    Package/Case:
    01005 (0402 Metric)
    Resistance:
    6.8 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.03W, 1/32W
    Temperature Coefficient:
    ±300ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    01005
    Size / Dimension:
    0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.006" (0.15mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RC0402J6R8CS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RC0402J6R8CS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RC0402J6R8CS?
    Image RC0402J6R8CS
    Part Number RC0402J6R8CS
    Manufacturer Samsung Electro-Mechanics
    Series RC
    Package/Case 01005 (0402 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 6.8 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.03W, 1/32W
    Composition Thick Film
    Features Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±300ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 01005
    Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.006" (0.15mm)