450MXK270MEFCSN30X30.pdf
450MXK270MEFCSN30X30.pdf
| Image | |
| Part Number | 450MXK270MEFCSN30X30 |
| Manufacturer | Rubycon |
| Package/Case | |
| Series | MXK |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 270 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.49 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.086 A @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |