450MXH220MEFCSN25X35.pdf
450MXH220MEFCSN25X35.pdf
| Image |  |
| Part Number | 450MXH220MEFCSN25X35 |
| Manufacturer | Rubycon |
| Package/Case | |
| Series | MXH |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.37 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.918 A @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |