420LXW220MEFR18X50.pdf
420LXW220MEFR18X50.pdf
| Image | |
| Part Number | 420LXW220MEFR18X50 |
| Manufacturer | Rubycon |
| Package/Case | |
| Series | LXW |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 220 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 420 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 12000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.25 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.5 A @ 100 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |