    Rubycon 400BXF56M18X20
    Part No.:
    400BXF56M18X20
    Manufacturer:
    Rubycon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED400BXF56M18X20.pdf
    Description:
    CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Rubycon
    Package/Case:
    Series:
    BXF
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    56 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    520 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.3 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.866" (22.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order 400BXF56M18X20 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 400BXF56M18X20 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 400BXF56M18X20?
    Image 400BXF56M18X20
    Part Number 400BXF56M18X20
    Manufacturer Rubycon
    Package/Case
    Series BXF
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 56 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -25°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 520 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)