    Rohm Semiconductor SFR10EZPJ6R8
    Part No.:
    SFR10EZPJ6R8
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSFR10EZPJ6R8.pdf
    Description:
    RES 6.8 OHM 5% 1/8W 0805
    Resistance:
    6.8 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±400ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order SFR10EZPJ6R8 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SFR10EZPJ6R8 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SFR10EZPJ6R8?
    Image SFR10EZPJ6R8
    Part Number SFR10EZPJ6R8
    Product Status Active
    Resistance 6.8 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±400ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)