    Rohm Semiconductor SFR10EZPJ513
    Part No.:
    SFR10EZPJ513
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSFR10EZPJ513.pdf
    Description:
    RES SMD 51K OHM 5% 1/8W 0805
    Resistance:
    51 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order SFR10EZPJ513 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SFR10EZPJ513 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SFR10EZPJ513?
    Image SFR10EZPJ513
    Part Number SFR10EZPJ513
    Product Status Active
    Resistance 51 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)