    Rohm Semiconductor SDR03EZPJ4R3
    Part No.:
    SDR03EZPJ4R3
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSDR03EZPJ4R3.pdf
    Description:
    RES 4.3 OHM 5% 0.3W 0603
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    SDR
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    4.3 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.3W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order SDR03EZPJ4R3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SDR03EZPJ4R3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SDR03EZPJ4R3?
    Image SDR03EZPJ4R3
    Part Number SDR03EZPJ4R3
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series SDR
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 4.3 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.3W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)