    Rohm Semiconductor SDR03EZPF2404
    Part No.:
    SDR03EZPF2404
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSDR03EZPF2404.pdf
    Description:
    HIGH ANTI-SURGE THICK FILM CHIP
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    SDR
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    2.4 MOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.3W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order SDR03EZPF2404 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SDR03EZPF2404 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SDR03EZPF2404?
    Image SDR03EZPF2404
    Part Number SDR03EZPF2404
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series SDR
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 2.4 MOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.3W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)