    Rohm Semiconductor MCR25JZHJ241
    Part No.:
    MCR25JZHJ241
    Package:
    1210 (3225 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR25JZHJ241.pdf
    Description:
    RES SMD 240 OHM 5% 1/4W 1210
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric)
    Resistance:
    240 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    1210
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR25JZHJ241 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR25JZHJ241 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR25JZHJ241?
    Image MCR25JZHJ241
    Part Number MCR25JZHJ241
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series MCR
    Package/Case 1210 (3225 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Resistance 240 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)