    Rohm Semiconductor MCR18ERTF1022
    Part No.:
    MCR18ERTF1022
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR18ERTF1022.pdf
    Description:
    RES SMD 10.2K OHM 1% 1/4W 1206
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Resistance:
    10.2 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order MCR18ERTF1022 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR18ERTF1022 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR18ERTF1022?
    Image MCR18ERTF1022
    Part Number MCR18ERTF1022
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series MCR
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Resistance 10.2 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)