    Rohm Semiconductor MCR10ERTJ7R5
    Part No.:
    MCR10ERTJ7R5
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Description:
    RES SMD 7.5 OHM 5% 1/8W 0805
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    MCR
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Resistance:
    7.5 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±400ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order MCR10ERTJ7R5 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR10ERTJ7R5 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR10ERTJ7R5?
    Image MCR10ERTJ7R5
    Part Number MCR10ERTJ7R5
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series MCR
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Resistance 7.5 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±400ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)