    Rohm Semiconductor MCR10ERTJ392
    Part No.:
    MCR10ERTJ392
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Description:
    RES SMD 3.9K OHM 5% 1/8W 0805
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Resistance:
    3.9 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Failure Rate:
    1. How to order MCR10ERTJ392 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR10ERTJ392 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR10ERTJ392?
    Image MCR10ERTJ392
    Part Number MCR10ERTJ392
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series MCR
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Resistance 3.9 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)