    Rohm Semiconductor MCR10ERTJ272
    Part No.:
    MCR10ERTJ272
    Description:
    RES SMD 2.7K OHM 5% 1/8W 0805
    Resistance:
    2.7 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Failure Rate:
    1. How to order MCR10ERTJ272 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR10ERTJ272 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR10ERTJ272?
    Image MCR10ERTJ272
    Part Number MCR10ERTJ272
    Resistance 2.7 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)