    Rohm Semiconductor MCR10ERTJ180
    Part No.:
    MCR10ERTJ180
    Description:
    RES SMD 18 OHM 5% 1/8W 0805
    Resistance:
    18 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Failure Rate:
    1. How to order MCR10ERTJ180 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR10ERTJ180 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR10ERTJ180?
    Image MCR10ERTJ180
    Part Number MCR10ERTJ180
    Resistance 18 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)