    Rohm Semiconductor MCR03ERTJ111
    Part No.:
    MCR03ERTJ111
    Description:
    RES SMD 110 OHM 5% 1/10W 0603
    Resistance:
    110 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Failure Rate:
    1. How to order MCR03ERTJ111 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR03ERTJ111 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR03ERTJ111?
    Image MCR03ERTJ111
    Part Number MCR03ERTJ111
    Resistance 110 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)