    Rohm Semiconductor MCR03ERTF14R7
    Part No.:
    MCR03ERTF14R7
    Description:
    RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603
    Resistance:
    14.7 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Failure Rate:
    1. How to order MCR03ERTF14R7 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR03ERTF14R7 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR03ERTF14R7?
    Image MCR03ERTF14R7
    Part Number MCR03ERTF14R7
    Resistance 14.7 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)