    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ750
    Part No.:
    MCR01MRTJ750
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ750.pdf
    Description:
    RES SMD 75 OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    75 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ750 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ750 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ750?
    Image MCR01MRTJ750
    Part Number MCR01MRTJ750
    Resistance 75 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)